Alugastrin to lek zobojętniający nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym, jednocześnie nie pobudza jego wtórnego wydzielania. Tabletki do rozgryzania i żucia Alugastrin stosuje się w nadkwasocie, wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także przy uszkodzonej błonie śluzowej dwunastnicy czy żołądka. Produkt leczniczy jest przeznaczony do krótkotrwałego stosowania u dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 6 lat.
smak miętowy.
Skład
Substancją czynną leku jest: dihydroksyglinowo-sodowy węglan (Dihydroxyaluminii natrii carbonas).
1 tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 340 mg dihydroksyglinowo-sodowego węglanu.
Substancje pomocnicze: mannitol, skrobia ziemniaczana, karmeloza sodowa, magnezu stearynian, substancja poprawiająca smak i zapach miętowa, sacharyna sodowa.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie. Dawkowanie Alugastrinu u dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia to rozgryźć lub żuć 1 lub 2 tabletki godzinę po posiłkach i przed snem lub w razie wystąpienia dolegliwości.
Jeśli po upływie 14 dni u dorosłych lub po upływie 7 dni u dzieci nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
Działanie
Alugastrin zobojętnia nadmiar kwasu solnego w soku żołądkowym, przy czym nie alkalizuje go nadmiernie i nie następuje wtórne wydzielenie HCl. Lek działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Łagodzi dolegliwości bólowe związane z nadkwaśnością soku żołądkowego.
Wskazania
Lek Alugastrin stosuje się objawowo w nadkwaśności soku żołądkowego, w uszkodzeniu błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Przeciwwskazania
Nie stosować leku Alugastrinu u osób z nadwrażliwością na węglan dihydroksyglinowo-sodowy lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazanie do zastosowania leku stanowi ciężka niewydolność nerek.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 100 pacjentów): kredowy posmak, łagodne zaparcia, skurcze żołądka.
Niezbyt często występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 1000 pacjentów): nudności lub wymioty, białawe zabarwienie kału.
Rzadko występujące działania niepożądane (u 1 do 10 na 10000 pacjentów): ciągłe zaparcia, utrata apetytu, niezwykła utrata masy ciała, osłabienie mięśni, utrata fosforanów.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Stosować ostrożnie u pacjentów ze skłonnością do zaparć.
Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku może doprowadzić do hipofosfatemii.
Alugastrin zawiera sód, należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Stosowanie innych leków
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekarz, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Alugastrin może wchodzić w interakcje z:
lekami zmniejszającymi wydzielanie kwasu żołądkowego,
lekami stosowanymi w leczeniu zakażeń bakteryjnych układu oddechowego,
lekami stosowanymi w niewydolności serca,
lekami o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
lekami stosowanymi w leczeniu niedokrwistości spowodowanej niedoborami żelaza,
fenytoiną,
ketokonazolem,
tetracyklinami,
sukralfatem.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
Wskazane jest przyjmowanie leku po posiłkach lub między posiłkami.
Ciąża i karmienie piersią
W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.
Podczas ciąży (zwłaszcze w I trymestrze) i karmienia piersią, lek moze być stosowany jedyni w przypadku uzasadnionej konieczności. Nie stosować długotrwale ani w dużych dawkach.
Stosowanie leku u dzieci i młodzieży
U dzieci poniżej 6 lat można zastosować tylko po rozpoznaniu przez lekarza przyczyny dolegliwości.