Pojawienie się w domu noworodka wiąże się dla jego rodziców z ogromnym szczęściem, ale i z nowymi obowiązkami. Niektóre z nich są prawdziwym wyzwaniem jak choćby kąpiel maluszka oraz pielęgnacja jego wyjątkowo delikatnej skóry. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym zadaniem, czyli jak prawidłowo kąpać pociechę oraz jakie kosmetyki dla niemowląt wybierać, aby były bezpieczne.
Skóra noworodka: o czym należy pamiętać?
Skóra noworodka różni się od tej u dorosłej osoby i można to stwierdzić nawet bez posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej. Już na pierwszy rzut oka wydaje się bowiem wyraźnie cieńsza (często przebijają przez nią nawet naczynia krwionośne), co sugeruje, że jest także wyjątkowo delikatna. Rzeczywiście tak jest, ale powodów takiego stanu rzeczy jest więcej. Skóra noworodka charakteryzuje się bowiem także innymi specyficznymi cechami:
-
słabo wykształconą warstwą rogową i niedostatecznym natłuszczeniem naskórka – przez to jest on bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne i utratę wilgoci;
-
wyższym pH niż u osoby dorosłej – co powoduje większą wrażliwość na zakażenia (wysokie pH sprzyja gromadzeniu się bakterii);
-
mniejszą pigmentacją – dlatego jest bardziej wrażliwa na światło słoneczne;
-
obniżoną zdolnością wydzielania potu – z tego względu noworodki gorzej znoszą wysokie temperatury otoczenia;
-
większą wchłanialnością substancji chemicznych.
Powyższe czynniki sprawiają, że pielęgnacja skóry noworodka wymaga przestrzegania pewnych zasad, które wyjaśnimy niżej.
Jak przygotować i przeprowadzać kąpiel dziecka
Regularna kąpiel jest najważniejszym elementem pielęgnacji skóry noworodka. Ważna jest jednak tutaj zarówno sama technika kąpania dziecka, jak i stosowanie do tego odpowiednich preparatów. Pamiętaj zatem o kluczowych zasadach kąpania malucha:
-
Przez pierwsze miesiące życia dziecka kąp je 2-3 razy w tygodniu. Dopiero gdy zacznie raczkować, możesz zwiększyć częstotliwość zabiegów.
-
Początkowo kąpiel dziecka powinna polegać wyłącznie na zanurzaniu go w wodzie (a więc bez pocierania myjkami). Najlepiej zabieg przeprowadzać w wanience napełnionej mniej więcej na około 5 cm.
-
Temperatura wody powinna być zbliżona do ciepłoty ciała (nie więcej niż 37°C). Należy też zadbać o odpowiednie ciepło w pomieszczeniu, aby po wyjęciu z wanienki dziecko nie odczuło chłodu.
-
Aby zapobiec przesuszeniu i podrażnienia naskórka malucha, do jego mycia użyj mydełka z neutralnym pH. Możesz też dodawać do wody specjalne kosmetyki dla niemowląt do kąpieli w płynie.
-
Podczas kąpieli podtrzymuj maluszka w taki sposób, by uchronić go przed wyślizgnięciem się i aby jego główka cały czas znajdowała się nad powierzchnią wody.
-
Mycie noworodka rozpocznij od jego buzi, najlepiej za pomocą jałowych gazików zwilżonych w przegotowanej wodzie lub soli fizjologicznej. Potem przejdź do kąpieli maluszka, rozpoczynając mycie od jego główki i następnie kierując się ku niższym partiom ciała. Cały zabieg powinien trwać maksymalnie 10-15 minut, ponieważ po tym czasie woda zanadto się już schłodzi.
-
Po zakończeniu zabiegu owiń maluszka w miękki ręcznik i dokładnie osusz jego ciało.
Pamiętaj, żeby podczas kąpieli noworodka unikać zamoczenia okolic pępka, ponieważ dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, jest to miejsce szczególnie narażone na zakażenie. Z tego też względu należy go codziennie przecierać za pomocą jałowego gazika zwilżonego wodą z mydłem, a następnie dokładnie wytrzeć na sucho.
Poznaj zasady pielęgnacji po kąpieli
Po kąpieli niemowlę wymaga jeszcze kilku zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli maluch ma przesuszoną skórę, warto na nią nałożyć troszkę oliwki lub delikatny krem nawilżający. W przypadku łuszczenia się naskórka najlepiej posmarować go emolientem w postaci balsamu lub kremu.
Kolejną ważną kwestią jest nałożenie kremu ochronnego przeciw odparzeniom na pupę. Warto tutaj dodać, że aplikacja tego preparatu wskazana jest po każdorazowej zmianie pieluchy i po uprzednim dokładnym umyciu i osuszeniu skóry. Można go także zastąpić specjalną zasypką, jeśli maluch nie ma żadnych podrażnień.
Ostatnim zabiegiem po kąpieli powinno być przeczesanie włosów maluszka i masaż skóry głowy przy użyciu szczoteczki o miękkim włosiu.
Jakich składników w kosmetyków szukać?
Warto mieć świadomość, że noworodek nie potrzebuje stosowania wielu kosmetyków. Jeśli ma normalną skórę, bez podrażnień i niewykazującą oznak przesuszenia, można wręcz całkowicie zrezygnować z ich aplikacji po kąpieli (z wyjątkiem kremu na odparzenia). Znacznie ważniejsze okazują się preparaty nawilżające i natłuszczające używane podczas mycia, ponieważ zwykła woda po prostu sama w sobie wysusza naskórek.
Wybierając preparaty do kąpieli lub pielęgnacji skóry, pamiętaj jednak, by sięgać po dedykowane kosmetyki dla dzieci, dostosowane do wieku maluszka, czyli np. w przypadku noworodka od pierwszych dni życia. Należy je także dopasować do potrzeb skóry pociechy. Przykładowo, do tej podrażnionej lub atopowej najlepsze są emolienty.
Powinny być to też produkty niezawierające sztucznych barwników i substancji zapachowych, alkoholu, czy też szkodliwych środków czyszczących SLS i SLES. Ich skład powinien być możliwie krótki i obejmować głównie naturalne oraz bezpieczne substancje. Najlepszym wyborem są hipoalergiczne kosmetyki dla niemowląt, które mają stosowne atesty lub certyfikaty potwierdzające ich przebadanie pod kątem dermatologicznym (np. Instytutu Matki i Dziecka).
Już wiesz, jak zadbać o swojego maluszka
Właściwa pielęgnacja skóry noworodka jest niezwykle ważna, ponieważ dzięki niej można uchronić pociechę przed podrażnieniami, odparzeniami, reakcjami alergicznymi i wieloma innymi problemami dermatologicznymi np. AZS. Pamiętaj, że w pielęgnacji pomagają dzisiaj specjalne kosmetyki dla niemowląt.