Schorzenia układu krwionośnego przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia komfortu w czasie wykonywania codziennych czynności, ale i nawet do poważnego zagrożenia życia. Dlatego tak ważna w tym zakresie jest profilaktyka – okresowe badania oraz dbanie o kondycję i przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. W przygotowanym artykule podpowiadamy, z jakimi objawami warto udać się do specjalisty od chorób serca, jak wygląda wizyta oraz jak się do niej przygotować.
Jakimi chorobami zajmuje się kardiolog?
Schorzenia układu krwionośnego mogą mieć różne objaw i przyczyny. Diagnozowaniem i leczeniem ich zajmuje się kardiolog. Choroby serca i układu krążenia to m.in.:
-
nadciśnienie tętnicze,
-
choroba niedokrwienna,
-
niewydolność serca,
-
zaburzenia rytmu.
Kardiolog zajmuje się także profilaktyką wszystkich tych schorzeń poprzez edukację pacjentów na temat zdrowego stylu życia i właściwej diety. Ponadto często współpracują także z lekarzami innych specjalizacji, takimi jak chirurdzy naczyniowi czy kardiochirurdzy, w celu zapewnienia kompleksowej opieki pacjentom z chorobami serca. Warto również dodać, że kardiolodzy mogą też prowadzić badania naukowe oraz uczestniczyć w opracowywaniu nowych metod leczenia i profilaktyki schorzeń sercowo-naczyniowych.
Z jakimi objawami pójść do kardiologa?
Czasem ocena własnego stanu zdrowia bywa utrudniona. Dlatego też wszystkie niepokojące sygnały warto przede wszystkim konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista może skierować Cię do kardiologa, jeśli zgłosisz mu, że odczuwasz:
-
ból w klatce piersiowej,
-
duszność,
-
kołatanie serca,
-
zawroty głowy,
-
mdłości.
Objawy te mogą świadczyć bowiem o problemach z organem pompującym krew lub układem krążenia. Innymi sygnałami mogącymi wskazywać na potrzebę wizyty u kardiologa są m.in. obrzęki nóg, utrata przytomności, przewlekłe zmęczenie czy uczucie zimna w kończynach. Do specjalisty od chorób sercowo-naczyniowych warto również udać się na profilaktyczne badania, zwłaszcza jeśli w rodzinie występują schorzenia w tym obszarze lub inne czynniki ryzyka, takie jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie.
Przygotuj informacje o swojej historii medycznej
Przed wizytą u kardiologa warto zebrać wszelkie informacje na temat swojego stanu zdrowia. Dla specjalisty szczególnie ważne będą dane dotyczące wcześniejszych chorób, hospitalizacji czy przebytych operacji i zabiegów. Ważne jest również, aby poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach oraz ewentualnych alergiach. W celu przyspieszenia procesu postawienia diagnozy można mieć też ze sobą wyniki niedawno wykonanych badań.
Wizyta u lekarza to zazwyczaj stresujące wydarzenie. Chcąc wynieść z niej jak najwięcej, warto wcześniej przygotować sobie listę pytań do specjalisty. Dzięki temu nawet w przypływie emocji, na pewno nie zapomnisz o najważniejszych kwestiach, które chciałeś ustalić podczas wizyty. Pamiętaj, że z lekarzem możesz omówić wszystkie niepokojące Cię objawy, a także tematy związane z czynnikami ryzyka.
Jakie badania możesz wykonać przed wizytą?
Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych przed planowaną konsultacją ze specjalistą może przyspieszyć proces diagnostyczny. Jakie jednak testy będą przydatne dla kardiologa?
-
Morfologia: jest to badanie, które pozwala na ocenę składu krwi, w tym ilości i proporcji poszczególnych elementów takich jak erytrocyty, leukocyty, płytki krwi. Pomaga to w wykrywaniu stanów zapalnych, anemii czy zakrzepicy, które mogą być powiązane z chorobami układu krwionośnego;
-
Poziom keratyny: keratyna jest białkiem występującym w osoczu krwi, którego podwyższony poziom może świadczyć o uszkodzeniu nerek. Niewydolność nerek może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, co z kolei może wpływać na ryzyko wystąpienia chorób serca;
-
Glukoza na czczo: badanie to pozwala na ocenę poziomu cukru we krwi. Wysoki poziom glukozy może świadczyć o cukrzycy, która jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju chorób układu krwionośnego;
-
Poziom sodu i potasu: sód i potas są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania komórek mięśnia sercowego. Nieprawidłowe stężenia tych elektrolitów mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca oraz wpływać na ciśnienie krwi;
-
Lipidogram: jest to badanie, które pozwala na ocenę poziomu cholesterolu. Nieprawidłowy profil lipidowy może prowadzić do miażdżycy, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.
Pomiar ciśnienia, EKG: co czeka cię w gabinecie?
Podczas wizyty u kardiologa możesz spodziewać się wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz elektrokardiogramu. Gdy lekarz mierzy ciśnienie krwi, ważne jest, aby zachować spokój i stosować się do jego zaleceń. Zachowania, które mogą zafałszować pomiar ciśnienia to np. krzyżowanie nóg czy rozmowy, dlatego unikaj poruszania się i na czas badania nie zadawaj lekarzowi pytań.
EKG natomiast to nieinwazyjne badanie, które pozwala ocenić pracę serca oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Przed przystąpieniem do badania pacjenci proszeni są o zdjęcie biżuterii oraz górnej części ubrania. Następnie kładą się na leżance bądź łóżku. Osoba wykonująca badanie (najczęściej pielęgniarz lub pielęgniarka) umieszcza na skórze pacjenta elektrody – okrągłe przewodniki, które mają za zadanie przesyłać sygnały elektryczne z serca. Po prawidłowej instalacji sprzętu aparat zaczyna rejestrować sygnały generowane przez organ pompujący krew podczas jego pracy. Badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesne.
W zależności od objawów i wyników tych badań kardiolog może zdecydować o konieczności przeprowadzenia dodatkowych testów, takich jak echokardiografia, test wysiłkowy czy holter EKG. W trakcie wizyty lekarz dokładnie omówi z Tobą swoje spostrzeżenia oraz przedstawi plan dalszego postępowania diagnostycznego lub leczenia.