Istnieją różne systemy medycyny niekonwencjonalnej. Jednym z nich jest homeopatia, która opiera się na zasadzie „podobne leczy podobne”, co oznacza, że substancje, które w dużych dawkach mogą wywoływać objawy choroby u zdrowych osób, są używane w bardzo rozcieńczonych formach do leczenia podobnych objawów u chorych. Poznaj inne zasady, na jakich się opiera ten nurt i sprawdź, jaka jest jego historia. Czym są leki homeopatyczne i w jaki sposób się je produkuje? W jakiej postaci występują? Zapraszamy do zgłębienia tajników homeopatii, aby lepiej zrozumieć, dlaczego mimo braku jednoznacznego potwierdzenia naukowego, nadal cieszy się ona zainteresowaniem na całym świecie.
Medycyna alternatywna – co to oznacza
Ludzkość od wieków poszukuje różnych metod na walkę z różnorodnymi dolegliwościami i złym samopoczuciem. Medycyna alternatywna ma swoje źródło w tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie i wierzeniach wielu kultur. Osoby wykorzystujące metody medycyny alternatywnej chcą poradzić sobie na przykład z przeziębieniem lub grypą, niepłodnością, zaburzeniami układu pokarmowego, krwionośnego czy oddechowego, a także z dolegliwościami i chorobami przewlekłymi. W ten sposób powstają różnego rodzaju tak zwane leki homeopatyczne.
Wśród systemów medycyny niekonwencjonalnej najczęściej wymienia się homeopatię, akupunkturę oraz medycynę naturalną. Medycyna niekonwencjonalna wyróżnia się dzięki swojemu holistycznemu podejściu do zdrowia. Przykładowo, akupunktura, opierająca się na teorii meridianów energetycznych ciała, może być stosowana do potencjalnego łagodzenia bólu i stresu. Z kolei medycyna naturalna wykorzystuje zioła oraz dietę do wspierania naturalnych procesów leczniczych organizmu. Te metody, mimo braku uznania w tradycyjnej medycynie, są dla wielu osób sposobem na dbanie o dobre samopoczucie.
Homeopatia, czyli co? Dowiedz się więcej
Czym właściwie jest homeopatia? Jej historia sięga do osiemnastego wieku. To właśnie wtedy niemiecki lekarz, Samuel Hahnemann, zaczął przeprowadzać eksperymenty z rozcieńczaniem różnorodnych substancji. W ten sposób tworzył leki homeopatyczne. Wierzył, że choroby są efektem zaburzenia siły witalnej organizmu. Według niego leczenie powinno być praktyką indywidualną ściśle dopasowaną do objawów odczuwanych przez określonego pacjenta. Opublikował kilka dzieł teoretycznych, w których przedstawił zasady homeopatii. Wśród nich znajduje się np. zasada całościowego podejścia, która głosi, że organizm należy traktować jako całość, uznając jedność ciała i umysłu czy zasada minimalnej dawki – w myśl której według homeopaty, substancje w bardzo małych dawkach są skuteczniejsze i bezpieczniejsze w stosowaniu. Samuel Hahnemann zdobył zwolenników i naśladowców, którzy zaczęli rozpowszechniać jego metody na całym świecie. Obecnie istnieją liczne szkoły homeopatyczne. Jednakże teorie homeopatii wciąż nie zostały potwierdzone naukowo.
Leki homeopatyczne: ich formy i zastosowanie
Jak wspomniano wyżej, homeopaci rozcieńczają substancje aktywne. Dążą do uzyskania jak najmniejszej dawki preparatu, uznając, że dzięki temu będzie skuteczniejsza w działaniu. Leki homeopatyczne przybierają bardzo różne formy. Mogą to być na przykład krople przeznaczone do podawania doustnie lub na skórę. Spotykane są też tabletki do ssania, maści i kremy do stosowania zewnętrznego, aerozole i spraye. Produkowane są w wielu krajach na całym świecie.
Homeopaci posługują się różnymi typami substancji, w tym ekstraktami z ziół i surowcami mineralnymi. W składzie tabletek, kropli i maści można znaleźć między innymi rumianek, arnikę górską czy babkę zwyczajną. Ponadto popularnymi składnikami są cebula, krzem, siarka, złoto oraz srebro. Preparaty homeopatyczne dzielą się na jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Początkowo z surowców sporządza się wyciągi lub rozciera się je z laktozą, cukrem mlecznym, a następnie rozpuszcza w alkoholu. Kolejnym krokiem jest ich rozcieńczenie. Według homeopatów preparaty homeopatyczne powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb przyjmującej je osoby.
Konsultacja z lekarzem prowadzącym
Nie ma naukowego potwierdzenia działania homeopatii. Mimo to posiada ona wielu zwolenników na całym świecie, również w Polsce. Wyznawcy uważają, że leki homeopatyczne to środki na różne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Naukowcy natomiast twierdzą, że w wielu przypadkach mieści się to w efekcie placebo. Efekt placebo odnosi się do sytuacji, w której osoba odczuwa poprawę stanu zdrowia po przyjęciu substancji lub przeprowadzeniu zabiegu, które nie mają rzeczywistej terapeutycznej wartości. Działanie placebo jest zjawiskiem psychologicznym, które pokazuje, jak silny może być wpływ oczekiwań pacjenta na jego samopoczucie i proces leczenia.
Walka o zdrowie wiąże się z wieloma emocjami, szczególnie w przypadku chorób przewlekłych. Psycholodzy twierdzą, że w trudnych chwilach związanych z chorobą najlepiej otaczać się bliskimi osobami i zachować pozytywne nastawienie. Współcześnie pacjenci mogą jednak liczyć na duży wybór metod leczniczych, a postęp naukowy i techniczny nieustannie trwa. Faktem jest, że przed przyjęciem jakiejkolwiek substancji koniecznie trzeba to skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Ostateczna decyzja o wyborze metody leczenia powinna opierać się na rzetelnych informacjach medycznych oraz konsultacji z wykwalifikowanymi specjalistami zdrowia, którzy mogą ocenić potencjalne korzyści i ryzyko związane z różnymi opcjami terapeutycznymi. Dobrym rozwiązaniem jest też przeprowadzanie regularnych badań profilaktycznych.