Lato to czas, kiedy wiele osób planuje różnego rodzaju wycieczki i wyjazdy turystyczne. Pakując walizki, warto pamiętać o zabraniu ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Warto ją mieć ze sobą, ponieważ w trakcie wakacji może niespodziewanie przytrafić się nam choroba: przeziębienie, angina, zapalenie krtani, ból brzucha. Jakie środki powinny się znaleźć w wakacyjnej apteczce? Jakie leki i środki opatrunkowe w niej umieścić, by zapewnić sobie wsparcie w przypadku nieprzewidzianych problemów zdrowotnych? Podpowiadamy!
Przygotuj się na bliskie i dalsze podróże
W sezonie letnim dużą popularnością cieszą się wyjazdy nad morze. Pobyty w nadmorskich kurortach świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku osób preferujących błogie lenistwo na plaży, jak i wśród ludzi stawiających na aktywny wypoczynek. Wiele rodzin decyduje się też na urlop w górach, który stanowi świetną okazję do podziwiania pięknych widoków i bliższego zapoznania się z dziką naturą. Niezależnie od tego, jaki kierunek obierzesz w wakacje, do wyjazdu warto dobrze się przygotować.
Zanim rozpoczniesz pakowanie walizek, zastanów się, jakie rzeczy chcesz zabrać ze sobą w podróż. Weź pod uwagę pogodę w miejscu docelowym, czas trwania wyjazdu i rodzaj planowanych aktywności. Poza ubraniami i niezbędnymi dokumentami nie zapomnij też o skompletowaniu apteczki. Poniżej przygotowaliśmy krótką listę środków, które warto wziąć ze sobą na wakacje, aby nagłe dolegliwości nie zepsuły Ci wyjazdu. Zobacz, co dokładnie powinna zawierać wakacyjna apteczka.
Środki opatrunkowe i dezynfekcja ran
Jeśli podczas wakacji planujesz sporo aktywności fizycznych lub w trakcie wypoczynku będą towarzyszyć Ci małe dzieci, koniecznie umieść w apteczce środki opatrunkowe. Przy ich pomocy szybko i sprawnie opatrzysz skaleczenie skóry, a także zmniejszysz ryzyko zakażenia. Gdy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka, pod ręką warto mieć przede wszystkim gazowe opatrunki na rany, które są przeznaczone do stosowania przy niewielkich krwawiących otarciach. Ponadto do apteczki możesz włożyć bandaże, przylepce oraz plastry hydrożelowe, które stanowią pierwszą pomoc w przypadku stłuczeń, oparzeń, obrzęków.
Każde, nawet najmniejsze zranienie wymaga odkażenia. Dlatego poza materiałami opatrunkowymi na wakacje warto zabrać ze sobą preparaty do dezynfekcji. Do najbardziej znanych środków odkażających należy woda utleniona oraz spirytus salicylowy. Ponadto możesz zaopatrzyć się w specjalistyczne spraye antyseptyczne, które skutecznie niszczą wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie oraz grzyby.
Środki przeciw komarom i kleszczom
Wakacyjny wyjazd mogą uprzykrzyć natrętne insekty. Komary, kleszcze, osy i muszki w naszej szerokości geograficznej wprawdzie nie przenoszą śmiertelnych chorób, ale spowodowane przez nich ugryzienia mogą wywołać szereg uciążliwych objawów takich jak swędzenie, ból, obrzęk. By ochronić się przed uciążliwymi owadami, warto mieć w apteczce środki przeciwko komarom i kleszczom. Takie preparaty są dostępne w postaci sprayów, aerozoli, mleczek oraz żeli. Większość z nich można bezpiecznie stosować u dorosłych i u dzieci od drugiego roku życia.
Jeśli planujesz wakacje w tropikalnym kraju, możesz zabrać ze sobą środek z DEET – najskuteczniejszą i najlepiej przebadaną substancją odstraszającą insekty. Jej działanie polega na blokowaniu receptorów węchowych owadów oraz zmniejszenie ich wrażliwości na związki obecne w ludzkim pocie. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu produkty nie są odpowiednie do stosowania u małych dzieci oraz u kobiet w ciąży. W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem są środki na bazie naturalnych składników takich jak np. dziegieć brzozowy, wyciąg z eukaliptusa, olejek eteryczny z piołunu.
Kosmetyki do bezpiecznego opalania się
Apteczka skomponowana pod kątem wakacyjnego wyjazdu powinna też zawierać kosmetyki przeciwsłoneczne. Ich zadaniem jest ochrona skóry przed fotostarzeniem oraz niekorzystnym działaniem intensywnego promieniowania ultrafioletowego. Przy wyborze tego typu środków należy pamiętać, że im wyższy filtr UV, tym lepsze zabezpieczenie naskórka przed słońcem. Balsam, olejek lub krem do opalania najlepiej aplikować na ciało minimum 15-20 minut przed planowanym wyjściem na zewnątrz. Dodatkowo podczas stosowania ochrony przeciwsłonecznej należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Podczas długiego przebywania na plaży kosmetyk należy nakładać średnio co 2-3 godziny. Przestrzeganie tej zasady jest bardzo ważne, ponieważ środki przeciwsłoneczne stosunkowo łatwo się ścierają ze skóry, np. pod wpływem wody, piasku czy ręcznika.
Co jeszcze warto mieć w wakacyjnej apteczce?
W apteczce, którą zabierzesz ze sobą na wakacyjny wyjazd, warto też mieć leki, które przyjmujesz na stałe. Są one szczególnie ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy wydaje się je wyłącznie na receptę. W przypadku, gdy zapomnisz ich spakować do walizki, możesz mieć problem z ich wykupieniem w kraju, w którym będziesz spędzać urlop.
Planując dłuższy wyjazd, w apteczce warto też umieścić środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli jedziesz na wakacje z dziećmi, pamiętaj, by zabrać ze sobą leki odpowiednie do stosowania u małych pacjentów – mogą to być np. syropy lub krople. Dodatkowo do wyjazdowej apteczki warto włożyć tabletki na ból gardła, spray do nosa na katar, wodę morską oraz leki na kaszel. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich najbliższych zmaga się z alergią, pamiętaj też o zabraniu odpowiednich środków przeciwalergicznych. Leki przeciwhistaminowe pozwolą szybko złagodzić objawy uczulenia takie jak kichanie, zatkany nos czy łzawiące oczy. Kompletowania wakacyjnej apteczki nie odkładaj na ostatnią chwilę – by o niczym nie zapomnieć, najlepiej przygotować ją na kilka dni przed wyjazdem.