RODZAJ REJESTRACJI: Lek
PRODUCENT: B. Braun Melsungen AG
ADRES PRODUCENTA: Carl-Braun-Strasse 1 34212 Melsungen Niemcy
ILOŚĆ: 250 ml
OPIS:
Braunol (wodny roztwór powidonu jodu) to uniwersalny preparat, charakteryzujący się najszerszym spektrum skuteczności mikrobójczej, przeznaczony do procedur antyseptycznych w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych i domowych.
Lek zawiera substancję czynną powidon jodowany z 10% zawartością jodu.
WSKAZANIA:
Lek Braunol jest wskazany:
Do pojedynczego zastosowania: Dezynfekcja nieuszkodzonej skóry zewnętrznej oraz antyseptyka błony śluzowej, np. przed zabiegiem chirurgicznym, biopsją, iniekcjami, nakłuciem, pobraniem próbki krwi i cewnikowaniem.
Do wielokrotnego użycia, ograniczonego w czasie: Antyseptyka ran (np. odleżyn, wrzodów na nogach), oparzeń, chorób skóry z infekcją i superinfekcją. Higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk
DAWKOWANIE:
Wyłącznie na skórę i błony śluzowe.
Lek Braunol jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego zarówno w postaci rozcieńczonej jak i nierozcieńczonej.
Leczony obszar należy całkowicie zwilżyć lekiem Braunol. Antyseptyczną błonę, która tworzy się po wyschnięciu leku, można łatwo zmyć wodą. Lek Braunol należy stosować w postaci nierozcieńczonej w zabiegach dezynfekcji skóry oraz jako antyseptyk do błony śluzowej, przed zabiegami chirurgicznymi, biopsjami, iniekcjami, nakłuciami, pobieraniem krwi i cewnikowaniem. W przypadkach dezynfekowania fragmentu skóry z niewielką liczbą gruczołów łojowych czas potrzebny na skuteczną dezynfekcję wynosi co najmniej 15 sekund, a w przypadku większej liczby gruczołów łojowych – co najmniej 10 minut. Przez cały czas skóra winna być zwilżona nierozcieńczonym roztworem. Stosując lek Braunol do przedoperacyjnej dezynfekcji skóry, należy zwracać uwagę, aby roztwór nie nagromadził się pod pacjentem, ponieważ może to wywołać podrażnienie skóry.
Do dezynfekcji skóry rąk należy stosować roztwór w postaci nierozcieńczonej.
W zabiegach higienicznej dezynfekcji skóry rąk należy wcierać 3 ml roztworu w skórę rąk przez 1 minutę. Następnie należy umyć ręce. W zabiegach chirurgicznej dezynfekcji skóry rąk należy wcierać 2 razy po 5 ml roztworu w skórę rąk przez 5 minut. Przez cały czas skóra winna być zwilżona nierozcieńczonym roztworem.
Do antyseptyki powierzchownych ran należy stosować lek Braunol w postaci nierozcieńczonej.
Do antyseptyki oparzeń należy zwykle stosować lek Braunol w postaci nierozcieńczonej. Lek Braunol w postaci rozcieńczonej można stosować do antyseptycznego płukania, przemywania i moczenia.
Należy stosować następujące proporcje przy rozcieńczaniu leku:
Płukanie, jako jeden z etapów procesu leczenia ran (np. odleżyn, owrzodzenia goleni, gangreny) oraz do około-operacyjnego zapobiegania infekcji – od 1:2 do 1:20
Mycie antyseptyczne – od 1:2 do 1:25
Antyseptyczne moczenie kończyny: około 1:25
Antyseptyczne moczenie ciała, około 1:100
Do rozcieńczania stosować można bieżącą wodę z kranu. Jeśli wymagany jest preparat izotoniczny do rozcieńczania należy stosować roztwór soli fizjologicznej lub roztwór Ringera.
Preparat należy rozcieńczać bezpośrednio przed użyciem.
W przypadku antyseptycznego mycia całego ciała należy najpierw napełnić wannę wodą, a następnie dodać wymaganą objętość leku Braunol. Zapobiegnie to uwalnianiu się oparów zawierających jod, które mogą zabarwiać na żółto przedmioty znajdujące się w pobliżu. Brązowy kolor sygnalizuje skuteczność leku. Zauważalny ubytek koloru oznacza utratę jego skuteczności.
Częstość i czas stosowania:
W przypadku wielokrotnego stosowania leku Braunol zarówno częstość, jak i czas stosowania zależeć będą od indywidualnych wskazań. Lek Braunol można stosować raz lub kilka razy na dobę. Ranę należy dezynfekować tak długo, aż znikną oznaki infekcji lub gdy nie ma już jawnego ryzyka zakażenia obrzeża rany.
SPOSÓB PRZECHOWYWANIA:
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Lek Braunol w opakowaniach o pojemności 30 ml, 100 ml i 250 ml należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Okres ważności po pierwszym otwarciu: 12 miesięcy.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
SKŁAD:
100g roztworu zawiera: - substancja czynna: 7,5 g powidonu jodowanego, z 10% zawartością jodu.; - substancje pomocnicze: sodu jodan, sodu diwodorofosforan dwuwodny, makrogolu 9 eter laurylowy 9, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE:
Jak każdy lek, lek Braunol może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Istotne działania niepożądane lub objawy, na które należy zwrócić uwagę oraz środki zapobiegawcze, jakie w przypadku ich wystąpienia należy podjąć.
Bardzo rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów:
- reakcje skórne w przypadku nadwrażliwości (alergii), np. późna alergia kontaktowa objawiająca się swędzeniem, zaczerwienieniem, pęcherzykami itp.
- ciężkie reakcje nadwrażliwości mogące zagrażać życiu (reakcje anafilaktyczne) obejmujące inne organy (np. skórę, układ oddechowy, układ krążenia).
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność, niedoczynność), gdyż w wyniku długotrwałego stosowania leku Braunol mogą przeniknąć do organizmu znaczące ilości powidonu jodowanego (na przykład w leczeniu rozległych ran i oparzeń).
- zaburzenia osmozy surowicy krwi, zaburzenia elektrolitowe, niewydolność nerek oraz ciężka kwasica metaboliczna, w wyniku wchłonięcia się dużych ilości powidonu jodowanego do organizmu (na przykład podczas leczenia oparzeń).
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego , bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą , gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.