Cebion to lek w postaci kropli doustnych, zawierających witaminę C (kwas askorbowy), która jest potrzebna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka:
wzmacnia układ odpornościowy, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności oraz okresie jesienno-zimowym.
bierze udział w wielu reakcjach enzymatycznych, w tym m.in. w syntezie kolagenu oraz katecholamin, hydroksylacji steroidów, tyrozyny i substancji egzogennych,
zwiększa wchłanianie soli żelaza,
posiada właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym hamuje łańcuchowe reakcje wolnorodnikowe.
Cebion jest lekiem nie suplementem diety i może być stosowany u niemowląt od 28. dnia życia, u dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wskazania
Zapobieganie i leczenie stanów niedoborów witaminy C w przypadku, gdy odpowiednia dieta nie jest wystarczająca.
Skład
1 ml (ok. 20 kropli) roztworu zawiera:
substancję czynną: witamina C w postaci kwasu askorbowego (acidum ascorbicum) 100mg,
substancję pomocniczą: glicerol 87%.
Działanie
Uzupełnienie niedoborów witaminy C w organizmie.
Dawkowanie
Niemowlęta i małe dzieci (od 28 dnia życia do końca 23. miesiąca życia): 5-8 kropli na dobę, najlepiej dodając do płynu (butelki z mlekiem lub na łyżkę z mlekiem, herbatą lub sokiem owocowym).
Dzieci (od 24. miesiąca życia do końca 11. roku życia): 10 kropli na dobę.
Młodzież (od 12. roku życia) i dorośli: 15-20 kropli na dobę.
W przypadku większego zapotrzebowania na witaminę C, dawki można przyjmować dwa razy na dobę. Lek należy stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce lub według zaleceń lekarza. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. U dzieci do 3. roku życia lek należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem.
Przeciwwskazania
Uczulenie na kwas askorbowy lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
Kamica nerkowa.
Zwiększone stężenie kwasu moczowego stwierdzone u pacjenta podczas wywiadu.
Zaburzenia gromadzenia się w organizmie (spichrzania) żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna).
Choroba wrzodowa żołądka.
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu leku u pacjentów z wadą enzymatyczną czerwonych krwinek, np. niedoborem erytrocytarnej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej: nie stosować dawek kwasu askorbowego powyżej 4g/dobę.
Ostrożność należy zachować przy ciężkiej lub schyłkowej niewydolności nerek: duże dawki kwasu askorbowego mogą przyczyniać się do tworzenia kamieni moczowych.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla małych dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.
Po otwarciu stosować nie dłużej niż 3 miesiące; po tym czasie pozostałość należy wyrzucić.
Nie stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Działania niepożądane
Cebion jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane, jednak nie u każdego one wystąpią.
W pojedynczych przypadkach zaobserwowano reakcje nadwrażliwości skórnej oraz ze strony układu oddechowego.
Po zastosowaniu dużych dawek obserwowano występowanie bólu głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (w tym nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność) oraz wielomocz.
Długotrwałe stosowanie zwiększonych dawek może prowadzić do kamicy nerkowej.
Po przyjęciu pojedynczej dawki powyżej 3 g może wystąpić przejściowa biegunka osmotyczna z charakterystycznymi objawami brzusznymi. Po przyjęciu dawek powyżej 10g biegunka występuje niemal zawsze. W takim przypadku lek należy odstawić.
Interakcje
Kwas askorbowy zwiększa wchłanianie glinu w przewodzie pokarmowym: należy poinformować lekarza o stosowaniu leków zobojętniających sok żołądkowy, zawierających glin, szczególnie przy występującej jednocześnie niewydolności nerek.
Nerkowe wydalanie kwasu askorbowego może nasilić się podczas jednoczesnego stosowania salicylanów.
Duże stężenie kwasu askorbowego (uzyskiwane w moczu po dawkach powyżej 1g) może mieć wpływ na wyniki badań laboratoryjnych: oznaczanie glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny, fosforanów nieorganicznych oraz wykrywanie krwi utajonej w kale (może dawać wyniki fałszywie ujemne). Zafałszowane mogą być także inne chemiczne metody wykrywania oparte na reakcjach barwnych.
Jednoczesne stosowanie deferoksaminy może nasilać toksyczne działanie żelaza na tkanki, zwłaszcza serca, wywołując jego niewydolność.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku w okresie ciąży lub karmienia piersią oraz gdy pacjentka podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje dziecko, należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Kwas askorbowy przenika barierę łożyskową oraz do mleka ludzkiego. Nie należy przekraczać ustalonej dawki w czasie karmienia piersią.
Nie stwierdzono wpływu kwasu askorbowego na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Podmiot odpowiedzialny
P&G Health Germany GmbH
Sulzbacher Strasse 40
65824 Schwalbach am Taunus
Niemcy