Blizny po urazach i zabiegach – jak je pielęgnować?
Aby zranienie powstałe na skórze zagoiło się szybko i prawidłowo, bardzo ważne jest utrzymanie go w odpowiednim środowisku. Ratunkiem w takiej sytuacji często okazuje się maść na gojenie ran i blizny, która jest przeznaczona do miejscowego stosowania na ciele. Tego typu leki mają za zadanie przyspieszać regenerację tkanek, a także zapobiegać nieprawidłowemu bliznowaceniu.
W utrzymaniu wilgotnego środowiska w obrębie rany szczególnie pomocne są preparaty zawierające wyciąg z rumianku, ekstrakt etanolowy z cebuli, alantoinę oraz heparynę sodową. W składzie leków w postaci kremów, żelów oraz maści przyspieszających gojenie często można też znaleźć witaminy A i E, kwas glikolowy oraz naturalne oleje roślinne (lawendowy, rozmarynowy, nagietkowy). W przypadku starszych blizn można sięgnąć po żele lub plastry silikonowe, które są odpowiednie do stosowania zarówno u dorosłych, jak u i dzieci bez względu na wiek.
Preparaty i leki przyspieszające gojenie ran
Procesy związane z regeneracją tkanek rozpoczynają się bezpośrednio po opanowaniu infekcji i zapewnieniu wilgotnego środowiska. Sięgając po maść na rany lub inny lek przyspieszający gojenie, warto zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale także na częstotliwość stosowania. Większość preparatów na blizny jest przeznaczona do użytku zewnętrznego i nie należy aplikować ich w okolicy oczu, błon śluzowych oraz na podrażniony naskórek.
W początkowej fazie blizna zwykle jest mocno zaczerwieniona. Przy prawidłowej pielęgnacji różowieje, matowieje i zaczyna się kurczyć. Niekiedy proces bliznowacenia nie przebiega właściwie i zamiast płaskich zmian powstają nieestetyczne wypukłe twory. W takiej sytuacji zalecane są leki przyspieszające gojenie ran w postaci maści, kremów, żeli i plastrów. W niektórych przypadkach do zahamowania nieprawidłowego procesu włóknienia stosuje się opatrunki okluzyjne nasączone sterydami lub innymi środkami wpływającymi na likwidację infekcji i stanu zapalnego.